SKYRUNNERTUR® 4K DİKEY KOŞU

Katılım Koşulları ve Kurallar

1. Genel Bilgi

SkyrunnerTur® Dikey Koşu (kısaca SkyrunnerTur® olarak bahsedilecektir), Antalya ili sınırları içerisinde yer alan 605m yüksekliğindeki Tünektepe teleferik hattı tali yolunda devamlı yukarı doğru koşulan 4 kilometre uzunluğunda 700 metreden fazla yükseklik kazanımı içeren bir dağ patika koşusudur. Koşu, 29 Ekim 2023 tarihinde saat 10:00’da (Organizasyon yarışma saatini daha erken/geç saate alabilir) Tünektepe Sarısu’da 0 rakımdan başlar ve teleferik hattı tali yolunda devamlı yukarı doğru koşularak Tünektepe Sosyal Tesislerindeki bitiş noktasında son bulur. Sporcuların kısmi yeterlilik esasına göre, 30 dakika içerisinde 2,5 kilometre, 400 metre yükseklikte bulunan kontrol noktasına ulaşmaları ve 90 dakika içerisinde parkuru tamamlamaları gereklidir. Kısmi yeterlilik, sporcuların karşılaşabilecekleri doğa koşullarında güvenli bir şekilde koşularına devam etmelerine olanak sağlayacak malzemeleri yanlarında taşımaları anlamına gelmektedir.

2. Katılım Şartları

Koşu, 18 yaşın üzerinde (2005 ve üstü doğumlu) herkesin katılımına açıktır. Ancak, koşu şev ve engebeli arazi koşullarında gerçekleştirileceğinden, sporcuların dağ ve patika koşularında deneyimli olması önerilir.

Sporcular, 29 Ekim 2023 tarihinde geçerli 2023 yılı için vizeli kulüp veya ferdi sporcu lisansına veya 4Km Dağ Koşusu koşmaya veya her türlü koşu yapmaya veya spor yapmaya engel sağlık sorunu olmadığını belirtir bir sağlık belgesine sahip olmaları gerekmektedir. İlgili belgeler koşu öncesi ibraz edilip sureti organizasyona teslim edilecektir. Geçerli bir sporcu lisansı veya sağlık belgesi ibraz etmeyen kişiler yarışmaya katılamayacaklardır.

Yarışmada kişisel yeterlilik esası geçerlidir. Yarışmaya katılma kararınızı verirken; daha evvelden dağlık arazide toplamda 1000 m yükseliş içeren 4 Km’lik üç adet dikey koşuyu tamamlamış olmanızın önem arz ettiğini unutmayınız. Yada hiking veya trekking yapıyor olmanız ve son iki ayda 1000 m yükselti içeren üç adet 5 Km’lik mesafeyi en fazla üç saat sürede tamamlamış olmanız gerekir. 

3. Kayıt

3.1. Kayıt Şekli

Koşuya sadece kayıtlı koşucular katılabilir. Kayıtlar 29ekim.skyrunningturkiye.com internet sitesi üzerinden gerçekleştirilecektir. Son kayıt tarihi 23 Ekim 2023’tür. Maksimum sporcu sayısı 100 kişi ile sınırlandırılmıştır. Kayıtlar bu limite ulaşıldığında son kayıt tarihi beklenmeden kapatılacaktır. Organizasyon, belli koşullarda ek sporcu kaydı yapma hakkına sahiptir. Yapılan her kayıt kişiye özeldir. Kayıt devrine veya bir sporcu yerine başka birisinin koşmasına izin verilmeyecektir.

Aşağıda bulunan veriler, www.skyrunning.org.tr ‘de yer alan katılımcı listelerinde ve sonuçlarda maksimum 5 yıl süre ile yayınlanacaktır: Ad, soyad, uyruk, yaş grubu, kulüp/şirket bağlantısı (belirtilmişse). Etkinliklerin başlangıç listelerinin ve sonuçlarının yayınının zamanı ve yeri www.skyrunning.org.tr ‘de duyurulacaktır.

3.2. Kayıt GİDER KATILIM BEDELİ

Türkiye Cumhuriyeti kuruluşunun 100.yılını kutlamak amacıyla düzenlenen SkyrunnerTur® koşusuna kayıt için müracaat eden sporculardan her hangi bir gider katılım bedeli alınmayacaktır. ANTALYA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ aşağıda yer alan hizmetleri yarışmada koşan sporculara ücretsiz olarak sağlayacaktır:

 • Göğüs numarası,
 • Zaman ölçümü,
 • Parkur boyunca ara noktalarda yiyecek, içecek ve medikal destek,
 • Koşu öncesi makarna partisi,
 • Koşuyu başarı ile bitiren sporcular için madalya, koşu tişörtü, şapka, çanta,
 • Sporcu sağlık sigortası.

3.3. Kayıt İptali

Spor herkes için özellikle de çocuklar ve gençler için ulaşılabilir, yüksek etik değerler üzerine kurulu, sağlıklı, güvenli, adil ve hoşgörülü, her düzeyde kişisel tatmini artırabilen, çevreye saygılı, insan onurunu koruyucu, spor yapanların ne şekilde olursa olsun kötüye kullanılmasına karşı çıkan bir faaliyettir.

Bu yarışmaya katılan her bir sporcu için ilgili kurumlara sigorta vb gibi zorunlu giderlerin yapılması bir zorunluluktur. Bir sporcu için yapılacak herhangi bir harcama geri telafi edilemeyen bir maliyet olup yarışmaya katılmayacak bir sporcu için yapılacak bu tür harcamalar Organizasyonu menfi yönde etkileyecektir.

Yarışmaya katılmaktan vazgeçen bir sporcu, yapılmış olan kaydını 23 Ekim 2023 tarihine kadar iptal etmelidir. Kayıt iptali info@skyrunningtr.org adresine müracaat edilerek yapılır.

4. Koşu Paketinin Teslimi

Sporcular göğüs numarasını aşağıda belirtilen tarih ve saatlerde, Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezi, Meltem Mahallesi Sakıp Sabancı Bulvarı, No:9, Muratpaşa/Antalya adresinde kurulu Sporcu Kayıt ve Kontrol Masası’nda görevli yetkili kişiden, şahsen gelip almalıdır.

Kayıt alanının konumu: Sporcu Kayıt ve Kontrol Masası (yazı üzerine tıklayınız).
Teslim zaman aralığı: 28 Ekim 2023 Cumartesi – 15:00-20:00

5. Koşu Startı

Koşu, 29 Ekim 2023 tarihinde saat 10:00’da Tünektepe Sarısu mevkiinden başlar. Organizasyon yarışma saatini daha erken/geç bir saate alabilir. Tünektepe Sarısu mevkiine, şehrin her semtinden şehir içi toplu taşıma araçları (belediye otobüsleri) ile ulaşılabilmektedir. Sporcuların koşu başlangıcından en geç 30 dakika önce başlangıç alanında olmaları gerekmektedir.

Başlangıç alanında, sporcuların giysilerini değiştirebilecekleri yerler ve çanta teslim bölgesi yer alacaktır. Sporcular teslim ettikleri çantalarını göğüs numaralarını göstererek koşu sonunda geri alabilirler. Çanta teslim bölgesi haricinde başka bir yerde bırakılmış olan eşyalardan organizasyon sorumlu değildir. Yarışma şehre yakın ve ulaşımı kolay bir alanda yapılacağından, tüm sporcuların yarışma alanına koşmaya hazır kıyafet ile gelmelerini tavsiye edilir.

Koşu Start Noktası: Sarısu Mahallesi 38.Cadde Nato Pol Tesisi Önü Köprübaşı (yazı üzerine tıklayınız).

6. Koşu Güzergahı

SkyrunnerTur®, Tünektepe Sarısu çevre yolu kenarında sıfır rakımdan başlar, Tünektepe’nin (605 m) en yüksek yeri olan Tünektepe Sosyal Tesisleri  yerleşkesinde son bulur. Parkur uzunluğu 4 kilometre olup, 700m+ tırmanış  içermektedir. Sporcuların 30 dakika içerisinde 2,5 km kat etmeleri ve 400 metre yükseklikte bulunan kontrol noktasına (Yamaç Kontrol Noktası) ulaşmaları, 90 dakika içerisinde de parkuru tamamlamaları gereklidir. Parkurdaki kontrol noktasında yiyecek içecek ve medikal destek hizmetleri bulunacaktır. Güzergâhın 2,5 km’si kayalık ve toprak karışımı ham yol, kalanı kayalık ve patika son 300 metresi asfalt yolda koşulacaktır. Koşu güzergâhı parlak bantlar ve diğer yöntemler ile işaretlenecektir. Belirlenmiş olan güzergâhın dışına çıkmak ve kestirme yol kullanmak diskalifiye sebebidir.

6.1. Koşu Güzergahı Haritası

6.2. Ara Noktalar Zaman Limitleri

SkyrunnerTur® güzergâhı üzerinde 1 adet ara Kontrol Nokta bulunmaktadır. Bu ara noktada içecek imkânı sağlanacaktır. Ara kontrol noktasını terk ederken sporcuların bitiş noktasına kadar kendilerine yetecek kadar su (ara nokta çıkışında en az 250ml) ve yiyeceğe sahip olmaları gereklidir. Ara noktada organizasyon tarafından sağlanan yiyecek ve içecekler sadece göğüs numarası taşıyan sporcular içindir. Ara noktada organizasyon tarafından belirlenmiş olan alanlarda sporcular 3. şahıslardan destek alabilirler. Destekçiler, ara noktanın 200 metre öncesinden 200 metre sonrasına kadar sporcuya yanında koşarak eşlik edebilirler. Ara nokta haricinde destek almak yasaktır. Ara noktada sağlık ekipleri sporcuları durdurup, sağlık kontrolü yapabilecek ve gerekli gördüğü durumlarda sporcunun yarışa devam etmesini engelleyebilecektir. Yarışmanın yapılacağı dik arazi, yapısı gereği bitiş alanına kadar sürekli yukarı doğru yürüyerek tırmanmayı, geri dönmek için sürekli aşağı doğru yürüyerek inmeyi gerektirir. İki ara nokta arasında zaman limitine takılan sporcular yarışmadan çekilebilir. Koşuda sakatlanan veya herhangi bir nedenle koşuya devam edemeyen veya kendiliğinden çekilen sporcular bu durumlarını en kısa sürede organizasyona haber vermeli ve en yakın ara noktaya geri dönmelidir. Ara noktadaki sporcular organizasyon ekipleri eşliğinde bitiş alanına ulaştırılabilecektir.

7. Kurallar

7.1. Çevre Duyarlılığı

Koşunun yapılacağı bölge tabiat güzelliği olan, bünyesinde tarihi ve kültürel varlıkları barındıran koruma alanı ile iç içedir. Sporcuların çevreye saygılı olmaları, çöplerini ara noktalardaki çöp bidonları haricinde dışarıya atmamaları ve doğal ortamı tahrip etmemeleri gerekmektedir. Bu hususlara dikkat etmeyen sporcular diskalifiye edilecektir. Çöp miktarını azaltabilmek için ara noktalarda plastik bardak bulunmayacaktır. Her sporcunun kendi bardak ve su kabını taşıması gerekmektedir.

Parkur işaretlemesinde çevreye duyarlı işaretleme ürünleri kullanılacaktır. Kullanılan bütün işaretleme bantları koşunun hemen ardından organizasyon tarafından toplanacaktır. Kontrol edilemeyen nedenlerle uçan veya kaybolan işaret bantları 3 ay içerisinde doğaya zarar vermeden kendiliğinden doğada çözünecektir.

7.2. Güvenlik ve Sağlık

Organizasyon, kötü hava koşulları oluşması durumunda (örn. yağmur, fırtına…) sporcuları tehlikeye atmamak ve sağlıklı koşullarda koşmalarına olanak sağlamak amacıyla koşuyu durdurma, kısaltma veya iptal etmeyi de içerebilecek değişikleri yapma hakkına sahiptir. Bu tür değişiklikler olduğu takdirde koşu öncesinde veya koşu sırasında ara noktalarda sporcular bilgilendirilecektir. Sporcular verilen kararlara uymakla yükümlüdür. Yerleri koşu öncesinde duyurulmak kaydıyla, koşu süresince önemli ara noktalarda ve organizasyonun gerekli gördüğü yerlerde medikal destek ve arama kurtarma ekipleri bulunacaktır. Bu ekipler gerekli gördükleri takdirde sporcuları sağlık kontrolünden geçirebilir ve koşmaya engel veya sağlık açısından riskli bir durum olduğuna kanaat getirdiklerinde ilgili sporcunun koşuya devam etmesini engelleyebilir. Sporcular, verilen kararlara uymakla yükümlüdür.

7.3. Sporcu Sağlık Sigortası

Sporculara Sporcu Sağlık Sigortası, Türkiye Atletizm Federasyonu (kısaca TAF) tarafından yapılacaktır. Müracaat esnasında her sporcu adı ve soyadı, doğum yeri ve tarihi (gün-ay-yıl), cep telefonu numarası, e-posta, vatandaşlık numarası bilgilerini müracaat esnasında tam ve doğru olarak beyan etmelidir. Müracaat ile birlikte sporcu kişisel veri niteliğindeki bilgilerinin, TAF ve diğer yetkili kurumlar ile paylaşılmasına rıza verir.

7.4. Zorunlu Malzemeler

Koşu süresince sporcuların aşağıdaki listede yer alan malzemeleri yanlarında bulundurmaları zorunludur:

 • Patika Koşu ayakkabısı
 • Göğüs numarası (görülür biçimde vücuda iliştirilmiş olmalıdır)
 • Düdük
 • Cep telefonu (organizasyon ve acil durum telefon numaraları kayıtlı olmalıdır)
 • En az 250 ml kapasiteli su torbası (ara nokta çıkışlarında dolu olmalıdır)
 • Bardak (ara noktalarda plastik bardak bulunmayacaktır)
 • Elastik, kendinden yapışkanlı bandaj (en az 1 metre)
 • İlk yardım battaniyesi (alüminyum battaniye)

Bu malzemeler göğüs numarası teslim edilirken ve koşu sırasında herhangi bir noktada kontrol edilebilir. Kontrol sonucunda zorunlu malzemelerden herhangi birisine sahip olmadığı belirlenen sporcu diskalifiye edilecek ve koşuya devam etmesine izin verilmeyecektir. Eğer zaman ölçüm çipi kullanıldıysa, yarış bitiminde geri iadesi gerekmektedir. Eğer geri iade edilmediyse, sporcudan ücreti tahsil edilecektir. Yukarıdaki listeye ek olarak, aşağıdaki malzemelerin de bulundurulması önerilir:

 • En az 250 ml kapasiteli su torbası (ara nokta çıkışlarında dolu olmalıdır)
 • Yiyecek (örn. enerji jelleri veya barları)
 • Güneş gözlüğü
 • Güneş kremi
 • Baton ( Baton ile koşan sporcuların koşu boyunca batonlarını yanlarında taşımaları gerekmektedir, herhangi bir noktada batonlarını bırakamazlar.)
 • Eldiven

7.5. Diskalifikasyon ve Cezalar

Aşağıda listelenmiş olan davranışlar doğrudan diskalifiye sebebidir:

 • Ara noktadan geçmemek.
 • Kestirme yol veya yöntem (örn. taşıt) kullanmak.
 • Ara noktalar haricinde destek almak.
 • Yardıma ihtiyacı olan bir sporcuyu yalnız başına bırakmak ve yardım etmemek.
 • Doğal ortamı tahrip etmek veya çöp atmak.
 • Sağlık personeli tarafından kontrol edilmeyi reddetmek.
 • Sağlık personeli, arama-kurtarma ekipleri veya organizasyon tarafından verilen kararlara (örn. yarışa devam etmeme), uyarı ve yönlendirmelere uymamak.

SkyrunnerTur® Koşusu sırasında, Organizatör tamamen kendi takdiriyle sporcuyu bu Katılım Şartlarına uymadığı için ya da geçerli olan hallerde; SkyrunnerTur® Koşusu etkinlik öncesinde ya da SkyrunnerTur® Koşusu ile ilgili faaliyetlerdeki davranışlarının, herhangi bir noktada rahatsız edici olması, bir kişiye, mala ya da Organizatörün itibarına zarar verebilecek nitelikte olması ya da zarar vermesi, sosyal medyada organizatörü veya organizasyonu suçlayıcı, rencide edici veya terör ile ilintili gösterir paylaşımda bulunması, giriş formlarında yanlış bilgi vermesi, centilmenlik dışı davranışlarda bulunması, gayri resmi bir göğüs numarası ya da yarış etiketiyle yarışması, başka bir kişiye atanmış ya da başka bir etkinliğin göğüs numarası ya da yarış etiketiyle yarışması, resmi bir göğüs numarasını ya da yarış etiketini başka bir kişiye iletmesi, bu numara ya da etiketi başka bir kişiden edinme girişiminde bulunması, yarış sırasında SkyrunnerTur® Koşusuna kaydolmamış bir kişiye tavşan atletlik yaptırması ve sağlık, güvenlik sebepleri dâhil, fakat bunlarla sınırlı olmamak üzere, başka herhangi bir türde, yasa dışı ya da uygunsuz davranış nedeniyle diskalifiye etme ve çıkarma hakkını saklı tutar. Batonlu koşucular koşuyu bitirmeden önce batonlarını bıraktıkları takdirde ve yarışmada zorunlu malzemeleri bulundurmayan veya malzemelerin organizasyon tarafından kontrol edilmesini reddeden sporculara 45 dakika zaman cezası verilecektir. Diskalifiye edilen koşucuların koşuya devam etmesine izin verilmez. Kazanan bir sporcunun diskalifiye edilmesi halinde ödül hakkı düşecek ve/veya ödül bağışlanacak ya da alternatif bir galibe verilecektir. Herhangi bir sebeple diskalifiye edilen sporcuya geri ödeme yapılmayacaktır. SkyrunnerTur® Koşusundan diskalifiye edilmiş bireyler resmi sonuçlarda belirtilecektir.

7.6. Sonuçlar

Koşudaki zaman ölçümü yarışma hakemleri tarafından yapılacaktır. Yarışma sonuç açıklaması çip sistemi ile yapılması halinde, bitirme zamanları elit atlet grubu WA Kural 19.24’te belirtildiği gibi tabanca ile başlanıp, sporcunun varış noktasında çip sisteminden geçmesi ile sonlanacak (brüt zaman); master atletler için ise çıkışta çip sisteminden geçiş ile başlayıp, varış noktasında çip sisteminden geçişle de sonlanacak (net zaman) ve master yaş grubu tasnifleri buna göre yapılacaktır. Master sporcuların yaş grupları WMA Kural 141.1’de belirtildiği üzere yarışma tarihine göre, gün-ay-yıl olarak düzenlenecektir. Koşu sonrasında kesin sonuçlar www.skyrunning.org.tr internet sitesinden yayınlanacaktır. Genel klasmanda ilk 3’e giren koşucular, yaş kategorisi sıralamasında değerlendirilmeyecektir. Koşu sonrasında sıralama aşağıda belirtilen gruplara göre yapılacaktır ve Organizasyon istediği zaman değişiklik yapma hakkına sahiptir:
Genel Klasman
Erkek/Kadın 40- (2005-1984)
Erkek/Kadın 40+ (1983-1974)
Erkek/Kadın 50+ (1973 ve öncesi)

7.7. Ödüller

SkyrunnerTur® Koşusunda herhangi bir maddi ödül verilmemektedir. Yarışı başarı ile bitiren sporcuya günün anlam ve önemine binaen madalya, koşu tişörtü, şapka ve çanta verilecektir.

Koşuyu genel kadın ve genel erkek kategorilerinde ilk 3 sırada tamamlamış olan sporculara sponsorlar tarafından çeşitli ödüller verilebilir.

SkyrunnerTur® Koşusu Genel Klasman ödüllerinden yalnızca Türk sporcular yararlanabilecektir.

SkyrunnerTur® Koşusu yaş grupları ödüllerinden yalnızca Türk sporcular yararlanabilecektir.

Yarışmayı ilk üç sırada tamamlayan erkek ve bayan sporcular sponsor firma tarafından zeytin fidanı ile taltif edilecektir.

7.8. Görsel Materyal Hakları ve Kullanımı

Kayıtlı sporcular etkinlik boyunca çekilmiş olan fotoğraf ve videolarının organizasyon tarafından tanıtım amaçlı kullanılmasına izin vermiş sayılırlar.

7.9. Katılım Taahhütnamesi

Sporcu, şartları TAF tarafından belirlenen Sporcu Taahhütnamesini doldurmak, imzalamak ve organizasyona teslim etmek zorundadır.

7.10. Yarış Kuralları

“1.Uluslararası Antalya 29 Ekim Cumhuriyet Koşusu”, IAAF kuralları çerçevesinde gerçekleşecektir. Yarış ve güzergâh kontrolü TAF tarafından; güzergâhta/bitiş noktasında yer alan resmi hakemler ve tasnif ekibi tarafından gerçekleştirilecektir.
Sporcular, yarış kitlerini teslim alabilmek için kimlik ibraz etmek ve feragatnameyi imzalamak zorundadır. Her sporcu kendi kitini şahsen teslim almak zorundadır. Sporcu dışında kimse kendine ait olmayan kiti teslim alamaz.
Göğüs numarası dağıtımı, Cam Piramit Fuar ve Kongre Merkezinde, Sporcu Kayıt ve Kontrol Masasında görevli yetkili kişi tarafından, 28.10.2023 Cumartesi günü saat 15:00-20:00 arasında gerçekleştirilecektir.
Göğüs numarası bir başkasına devredilemez. Resmi yarışma (göğüs) numarasının değiştirilmesi diskalifiye nedenidir.
Göğüs numaraları renkleri:
Yeşil = 29 Ekim
Beyaz = Cumhuriyet Koşusu
Mavi = SkyrunnerTur®
Göğüs numarası kontrolü güzergâhta ve bitiş noktasında resmi hakemler tarafından yapılacaktır.
Elektronik sistemle ölçüm yapılması halinde, numarası göğüs numarası ile aynı bir adet ölçüm çipi sporcuya verileceğinden, ölçüm çipi olmayan sporcunun yarışma derecesi ölçülemeyecektir.

7.11. Feragatname

SkyrunnerTur® Koşusuna kayıt olmuş sporcular, kendi istekleri ile kaydolduklarını, koşu kurallarını ve bu kurallarda yapılabilecek değişiklikleri kabul etmiş sayılırlar. Organizasyon, sporcular tarafından gerçekleştirilen veya sporcuların maruz kaldığı ölüm veya kalıcı sakatlıklar dâhil olmak üzere maddi ve manevi zararlar ve kazalardan sorumlu tutulamaz.

MADALYA TÖRENİ

4K SkyrunnerTur® Dikey Koşu Tören Yeri ve saati

Tünektepe Zirvesi (605m), Tünektepe Tesisi önü, Antalya

29 Ekim Pazar, Saat 12:00

SkyrunnerTur® Dikey Koşuda sıralamaya giren sporcuların madalyaları Tünektepe Zirve’de tören yerinde takdim edilecektir. Yarışmada ilk üç sırayı elde eden sporcular madalya törenine şahsen katılmak zorundadır.

Yarışmayı finiş noktasını geçerek tamamlayan sporculara anı madalyası yarışmayı bitirdiği an takdim edilecektir.

SkyrunnerTur® Dikey Koşuya katılan sporcuların ve görevlilerin Tünektepe Zirve transferi Antalya Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilecektir.

Teleferik istasyonundaki listeden, isim kontrolü yapılarak transfer gerçekleşecektir.